FAQ: Sociale Maribel in paritaire comités 329.01 en 329.03
Wist je dat Maribel van oorsprong een Spaanse meisjesnaam is, die "ster van de zee" of "schoonheid" betekent? Maar het is ook de naam van het Fonds dat extra tewerkstelling in onze sector financiert. Hoe dat precies in elkaar zit, vertellen we hieronder.
Wat is Sociale Maribel?
Sociale Maribel is een jobcreatiemaatregel. Als je een Maribeltoekenning krijgt, krijg je loonsubsidies waarmee je iemand extra aanwerft of iemand extra uren geeft. Heb je bijvoorbeeld een toekenning van 0,5 vte, dan werf je minstens een halftijdse werknemer aan of geef je bijvoorbeeld twee halftijdse medewerkers een aanvulling bij het contract zodat ze voortaan 0,75 vte werken.
Het doel is om zo extra tewerkstelling te creëren in de sector.
Waar komen die middelen vandaan?
Sociale Maribelmiddelen zijn afkomstig uit 2 bronnen. De RSZ en de fiscus storten respectievelijk een deel van de rsz-werkgeversbijdragen van de werkgevers in de sector en een gedeelte van de bedrijfsvoorheffing die de werkgever afhoudt van het loon van zijn werknemers rechtstreeks door aan het Maribelfonds van de sector. In onze sector is dat dus naar het Maribelfonds van PC 329.01 of PC 329.03. Dat fonds verdeelt vervolgens de beschikbare middelen, zodat werkgevers bijkomende werkgelegenheid kunnen creëren.
Sociale Maribel is dus een indirecte rsz-vermindering specifiek voor bepaalde socialprofitsectoren.
Per kwartaal stort de RSZ per rechtgevende werknemer een bedrag aan het bevoegde Maribelfonds. Sinds 1 januari 2020 is dat 504,10 euro.
Een rechtgevende werknemer is:
- elke aan rsz-onderworpen werknemer
- met minstens 50% van een voltijdse tewerkstelling in het kwartaal
- met uitzondering van werknemers tewerkgesteld in het kader van rsz-verminderingen zoals: activa, doorstromingsbanen, gesco's, sine's.
Wie verdeelt de Maribelmiddelen over de sector?
De Maribelsubsidies worden beheerd door het Beheerscomité van de afzonderlijke Maribelfondsen. Het Beheerscomité is samengesteld uit de representatieve werkgeversorganisaties en de vakbonden en staat onder supervisie van een regeringscommissaris. Medewerkers van het fonds staan het Beheerscomité bij.
In het Maribelfonds van het PC 329.01 zit Sociare op de werkgeversbank, fondsverantwoordelijke is Jeroen Beyens. In het Maribelfonds van het PC 329.03 delen we de werkgeversbank met onze Franstalige collega’s van Cessoc. De verantwoordelijke van dit fonds is Patrick Sereno.
De leden van het Beheerscomité beslissen over de verdeling van de Maribelsubsidies en tegen welke voorwaarden. Zij staan ook in voor de controle op de besteding van de middelen.
Elk Beheerscomité bepaalt dus binnen de eigen financiële middelen en binnen de regelgeving hoe de loonsubsidies verdeeld worden over de sector en hoeveel de maximale loonsubsidie per vte bedraagt.
Hoe worden de Maribelmiddelen verdeeld?
Sinds 2012 worden er subsidies van onbepaalde duur toegekend voor contracten van onbepaalde duur (uitz. vervangingsovereenkomsten). Er zijn geen diploma- of functievereisten, maar als werkgever ben je wel verplicht om de loon- en arbeidsvoorwaarden van PC 329.01 of PC 329.03 toe te passen.
Jaarlijks beslist het Beheerscomité over het aantal nieuwe toekenningen op basis van wat binnen de eigen financiële middelen mogelijk is. Het Beheerscomité beslist over de criteria en te volgen aanvraagprocedure. Alleen organisaties die voldoen aan de uitgeschreven criteria, kunnen intekenen op de oproep. De criteria zijn objectief en wiskundig van aard en kunnen elk jaar veranderen.
Aanvaard je de loonsubsidie, dan engageer je je als organisatie om daarmee een bijkomende werknemer aan te werven of een bestaande deeltijdse tewerkstelling uit te breiden. Dat moet binnen 6 maanden na het bericht van toekenning. Ook bij vervanging geldt de termijn van 6 maanden.
Welke tewerkstellingskosten dekt het Fonds?
Het Maribelfonds komt tussen in de werkelijke loonkosten van de werknemer. Daartoe behoren:
- brutoloon, vakantiegeld en rsz-werkgeversbijdragen
- premies en vergoedingen die wettelijk verschuldigd zijn, incl. door sectorale cao's
- tussenkomsten in woon-werkverkeer
- enkel PC 329.01: maaltijdcheques.
Het Fonds komt niet tussen in de kosten van de arbeidsongevallenverzekering, de arbeidsgeneeskundige dienst en het sociaal secretariaat.
Afhankelijk van de sector verschilt de maximale subsidie per vte. Benieuwd naar het laatste bedrag? Dat vind je in ons overzicht van actuele bedragen.
---
Sociare-lid? Lees meer informatie in onze syllabus en op de website van het Fonds, daar kan je ook inloggen op het Extranet. Vragen over Sociale Maribel? Daling van je tewerkstelling? Andere zaken waarover je in het kader van Maribel twijfelt? Mail naar helpdesk@sociare.be
Misschien vind je dit ook interessant:
Syllabus sociale maribel
In deze handige syllabus vinden onze leden alle informatie over sociale maribel voor de PC's 329.01 en PC 329.03.
Sociale maribel: wetgeving
Sociale Maribel middelen zijn loonsubsidies om iemand extra uren te geven of iemand bij aan te werven. We drukken die toekenning uit in voltijdse equivalenten (vte). Concreet gaat het om een rsz-vermindering die werkgevers krijgen. Alle wetgeving vind je terug op deze pagina.
Anderen lazen ook dit:
Rechtspraak: start arbeidsovereenkomst primeert op start anciënniteit
Het hof van Cassatie bevestigt met een recente uitspraak duidelijk dat je voor de berekening van de opzegtermijn rekening moet houden met de startdatum van de laatst lopende arbeidsovereenkomst, waardoor je de overgangsregeling (“dubbele foto”) niet moet toepassen.
De anciënniteit van de vroegere overeenkomst (bij een werkgever die bij dezelfde groep hoort) moet je meenemen, maar volgens de regels van de laatste overeenkomst. Je mag er niet van uitgaan dat de laatste arbeidsovereenkomst een fictieve datum in het verleden creëert.
Verplichte controle uittreksel strafregister 'goed en zedelijk gedrag' voor nieuwe medewerkers in bepaalde jeugdsectoren
De Vlaamse Regering legt aan bepaalde organisaties de verplichting op om aan de hand van een uittreksel uit het strafregister het goed en zedelijk gedrag van nieuwe medewerkers te controleren.
Komaf maken met jouw kopzorgen rond het inzetten van personeel?
Doe net als +900 socioculturele collega-organisaties, en sluit je vandaag nog aan bij Sociare!